Skip to content

390 Whitehead RdTrenton, NJ 08619

Built 1962
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 27, 2002

Property Information

Block1580
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class---
Description1S CB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$198,600
32%
Improvement Value:$422,400
68%
Total Assessment$621,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,884+6.7%
2024$20,512+1.2%
2023$20,263-6.3%
2022$21,629+2.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1962