Skip to content

86 Klockner AveTrenton, NJ 08619

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$1,000,000
Last Sale Date
Jun 16, 2005

Property Information

Block1602
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page33

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.66

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,800
26%
Improvement Value:$581,100
74%
Total Assessment$781,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,554+6.7%
2024$25,826+1.2%
2023$25,513+1.9%
2022$25,044+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$1,000,000
DeedBook 5092, Page 207

Property Built

Built

Year Built: 1950