Skip to content

333 Whitehead RdTrenton, NJ 08619

Built 1950

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Sep 14, 2023

Property Information

Block1585
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class27
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,352
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,700
24%
Improvement Value:$163,700
76%
Total Assessment$214,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,555+6.7%
2024$7,082+1.2%
2023$6,996-6.3%
2022$7,468+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$410,000
Sq Ft2,352DeedBook 6535, Page 1384Recorded9/25/2023

Property Sale

Sale
$294,000

From:

To:

Sq Ft2,352DeedBook 6294, Page 1443Recorded8/2/2017

Property Sale

SaleMulti
$53,500
DeedBook 2238, Page 497

Property Built

Built

Year Built: 1950