Skip to content

2100 E State StTrenton, NJ 08619

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Dec 3, 1984

Property Information

Block1588
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class10
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.98

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$191,500
32%
Improvement Value:$406,900
68%
Total Assessment$598,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,088+6.7%
2024$19,765+1.2%
2023$19,526-6.3%
2022$20,842+2.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$240,000
DeedBook 2273, Page 299

Property Built

Built

Year Built: 1950