Skip to content

103 Sculptors WayTrenton, NJ 08619

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$2,500,000
Last Sale Date
Dec 5, 1985

Property Information

Block1643
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page60

Building Details

Building Class10
Description1S B
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage6.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$525,500
67%
Improvement Value:$261,700
33%
Total Assessment$787,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,741+6.7%
2024$26,001+1.2%
2023$25,686-6.3%
2022$27,418+2.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$2,500,000
DeedBook 2328, Page 388

Property Built

Built

Year Built: 1950