Skip to content

2900 E State StTrenton, NJ 08619

Built 1970
Industrial

Last Sale Price
$6,000,000
Last Sale Date
Sep 19, 2019

Property Information

Block1602
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class---
Description1S CB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,120,000
23%
Improvement Value:$3,647,000
77%
Total Assessment$4,767,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$167,989+6.7%
2024$157,454+1.2%
2023$155,547+1.9%
2022$152,687+36.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$6,000,000
DeedBook 6382, Page 1218Recorded9/27/2019

Property Sale

SaleMulti
$4,000,000
DeedBook 2840, Page 330

Property Built

Built

Year Built: 1970