Skip to content

75 Sculptors WayTrenton, NJ 08619

Built 1960

Last Sale Date
Sep 13, 2022

Property Information

Block1643
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page60

Building Details

Building Class10
Description1S CB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage4.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$484,000
20%
Improvement Value:$1,963,000
80%
Total Assessment$2,447,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$86,232+6.7%
2024$80,824+1.2%
2023$79,846-6.3%
2022$85,229+5.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1960