Skip to content

20 Collins RdTrenton, NJ 08619

Built 1951

Last Sale Price
$240,005
Last Sale Date
Mar 29, 2019

Property Information

Block1603
Lot32
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,772
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,900
31%
Improvement Value:$174,400
69%
Total Assessment$252,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,891+6.7%
2024$8,333+1.2%
2023$8,233+1.9%
2022$8,081+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$240,005

From:

To:

Sq Ft1,772DeedBook 6363, Page 431Recorded4/8/2019

Property Sale

SaleMulti
$240,000
DeedBook 6057, Page 349

Property Sale

SaleMulti
$275,000
DeedBook 5502, Page 184

Property Built

Built

Year Built: 1951