Skip to content

10 Peabody LaTrenton, NJ 08619

Built 1964

Last Sale Price
$282,000
Last Sale Date
Jan 26, 2004

Property Information

Block1603
Lot65
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page53

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,821
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,600
33%
Improvement Value:$169,200
67%
Total Assessment$253,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,944+6.7%
2024$8,383+1.2%
2023$8,281+1.9%
2022$8,129+2.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$282,000
DeedBook 4714, Page 94

Property Sale

SaleMulti
$129,000
DeedBook 3474, Page 120

Property Built

Built

Year Built: 1964