Skip to content

14 Peabody LaTrenton, NJ 08619

Built 1964

Last Sale Price
$298,700
Last Sale Date
Feb 12, 2020

Property Information

Block1603
Lot67
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page53

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,832
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,300
34%
Improvement Value:$159,100
66%
Total Assessment$239,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,436+6.7%
2024$7,907+1.2%
2023$7,812+1.9%
2022$7,668+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$298,700
Sq Ft1,832DeedBook 6397, Page 1689Recorded2/25/2020

Property Sale

SaleMulti
$215,000
DeedBook 4620, Page 75

Property Sale

SaleMulti
$52,000
DeedBook 2077, Page 23

Property Built

Built

Year Built: 1964