Skip to content

41 Berrel Ave

Trenton, NJ 08619

Built 1954

Last Sale Price
$279,000
Last Sale Date
Nov 30, 2017

Property Information

Block1603
Lot80
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page53

Building Details

Building Class17
Description1SB G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,630
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,200
32%
Improvement Value:$180,700
68%
Total Assessment$264,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,085+6.9%
2024$8,500+1.3%
2023$8,394+3.5%
2022$8,113+2.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$279,000

From:

To:

Sq Ft1,630DeedBook 6310, Page 793Recorded12/15/2017

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft1,630DeedBook 6295, Page 728Recorded8/7/2017

Property Sale

SaleMulti
$282,500
DeedBook 6152, Page 1913

Property Sale

SaleMulti
$270,000
DeedBook 5986, Page 205

Property Built

Built

Year Built: 1954