Skip to content

119 Sheridan Rd

Trenton, NJ 08619

Built 1950

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Dec 17, 2020

Property Information

Block1683
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page67

Building Details

Building Class17
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,628
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,200
31%
Improvement Value:$173,000
69%
Total Assessment$250,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,817+6.7%
2024$8,264+1.2%
2023$8,164+1.9%
2022$8,014+2.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$280,000
Sq Ft1,628DeedBook 6428, Page 1599Recorded2/3/2021

Property Sale

Sale
$242,500

From:

To:

Sq Ft1,628DeedBook 6268, Page 126Recorded11/14/2016

Property Sale

SaleMulti
$236,900
DeedBook 6122, Page 820

Property Built

Built

Year Built: 1950