Skip to content

11 Berrel AveTrenton, NJ 08619

Built 1952

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Nov 18, 2011

Property Information

Block1603
Lot94
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page53

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,872
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,300
33%
Improvement Value:$179,600
67%
Total Assessment$266,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,156+6.9%
2024$8,566+1.3%
2023$8,459+1.9%
2022$8,299+2.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$230,000
DeedBook 6131, Page 263

Property Sale

SaleMulti
$300,000
DeedBook 4839, Page 222

Property Built

Built

Year Built: 1952