Skip to content

18 Andrea LaTrenton, NJ 08619

Built 1958

Owner
---
Last Sale Price
$417,000
Last Sale Date
Dec 12, 2024

Property Information

Block1607
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page53

Building Details

Building Class17
Description1S F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,143
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$82,000
39%
Improvement Value:$125,800
61%
Total Assessment$207,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,200+10.0%
2024$6,543+1.2%
2023$6,464+1.9%
2022$6,345+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$417,000
Sq Ft1,143DeedBook 6579, Page 1573Recorded1/8/2025

Property Sale

Sale
$282,500
Sq Ft1,143DeedBook 6509, Page 489Recorded12/13/2022

Property Built

Built

Year Built: 1958