Skip to content

32 Collins RdTrenton, NJ 08619

Built 1951

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Aug 28, 2024

Property Information

Block1603
Lot37
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,113
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,900
37%
Improvement Value:$133,200
63%
Total Assessment$211,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,228+6.7%
2024$6,774+1.2%
2023$6,692+1.9%
2022$6,569+2.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$415,000
Sq Ft1,113DeedBook 6567, Page 332Recorded9/4/2024

Property Sale

Sale
$210,000
Sq Ft1,113DeedBook 6402, Page 657Recorded4/22/2020

Property Sale

SaleMulti
$242,000
DeedBook 5054, Page 77

Property Built

Built

Year Built: 1951