Skip to content

32 Fogarty DrTrenton, NJ 08619

Built 1951

Last Sale Price
$218,000
Last Sale Date
Nov 28, 2018

Property Information

Block1609
Lot33
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page53

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,024
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,000
41%
Improvement Value:$118,000
59%
Total Assessment$200,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,798+2.9%
2024$6,606+1.2%
2023$6,526+1.9%
2022$6,406+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$218,000

From:

To:

Sq Ft1,024DeedBook 6350, Page 707Recorded12/3/2018

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft1,048DeedBook 6216, Page 586Recorded4/20/2015

Property Built

Built

Year Built: 1951