Skip to content

8 Monroe DrTrenton, NJ 08619

Built 1949

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 6, 2010

Property Information

Block1610
Lot26
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class17
Description1S F G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,172
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,000
38%
Improvement Value:$150,000
62%
Total Assessment$242,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,528+6.7%
2024$7,993+1.2%
2023$7,896+1.9%
2022$7,751+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$155,000
DeedBook 3977, Page 200

Property Built

Built

Year Built: 1949