Skip to content

271 Flock RdTrenton, NJ 08619

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 14, 2022

Property Information

Block1614
Lot21
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class17
Description1SS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,176
Acreage0.6

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,900
38%
Improvement Value:$119,500
62%
Total Assessment$192,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,780+6.7%
2024$6,355+1.2%
2023$6,278+1.9%
2022$6,163+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$89,500
DeedBook 2741, Page 287

Property Built

Built

Year Built: 1950