Skip to content

40 Monroe Dr

Trenton, NJ 08619

Built 1957

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 25, 2008

Property Information

Block1610
Lot34
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page53

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,601
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,100
36%
Improvement Value:$151,900
64%
Total Assessment$238,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,387+6.7%
2024$7,861+1.2%
2023$7,766+1.9%
2022$7,623+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$150,000
DeedBook 3090, Page 157

Property Built

Built

Year Built: 1957