Skip to content

5 Burleigh Way

Trenton, NJ 08619

Built 1957

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 24, 1995

Property Information

Block1610
Lot37
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page53

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,601
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,800
38%
Improvement Value:$142,500
62%
Total Assessment$230,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,116+6.7%
2024$7,607+4.7%
2023$7,265+1.9%
2022$7,127+2.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1957