Skip to content

70 Sherwood AveTrenton, NJ 08619

Built 1948

Owner
---
Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Oct 31, 2025

Property Information

Block1611
Lot25
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage912
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$82,400
48%
Improvement Value:$89,300
52%
Total Assessment$171,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,051+6.7%
2024$5,671+1.2%
2023$5,603+1.9%
2022$5,500+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$345,000
Sq Ft912DeedBook 6608, Page 1095Recorded11/10/2025

Property Sale

Sale
$150,000
Sq Ft912DeedBook 6536, Page 854Recorded9/29/2023

Property Built

Built

Year Built: 1948