Skip to content

136 Sherwood Ave

Trenton, NJ 08619

Built 1948

Owner
---
Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Jan 24, 2025

Property Information

Block1611
Lot35
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page53

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage932
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$82,700
41%
Improvement Value:$117,400
59%
Total Assessment$200,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,052+6.7%
2024$6,609+1.2%
2023$6,529+1.9%
2022$6,409+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$345,000
Sq Ft932DeedBook 6581, Page 414Recorded1/27/2025

Property Sale

Sale
$197,000

From:

To:

Sq Ft932DeedBook 6293, Page 445Recorded7/20/2017

Property Sale

SaleMulti
$232,000
DeedBook 6004, Page 489

Property Built

Built

Year Built: 1948