Skip to content

104 Sherwood AveTrenton, NJ 08619

Built 1948

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 19, 2013

Property Information

Block1611
Lot30
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page53

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,004
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,400
43%
Improvement Value:$108,600
57%
Total Assessment$191,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,731+6.7%
2024$6,309+1.2%
2023$6,232+1.9%
2022$6,118+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$251,000
DeedBook 5479, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1948