Skip to content

124 Sherwood AveTrenton, NJ 08619

Built 1948

Last Sale Price
$262,500
Last Sale Date
Apr 8, 2021

Property Information

Block1611
Lot33
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page53

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage996
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,700
44%
Improvement Value:$104,200
56%
Total Assessment$186,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,586+6.7%
2024$6,173+4.0%
2023$5,935+1.9%
2022$5,826+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$262,500
Sq Ft996DeedBook 6439, Page 461Recorded4/29/2021

Property Built

Built

Year Built: 1948