Skip to content

3 Macon DrTrenton, NJ 08619

Built 1952
Residential
Pre-Foreclosure

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Jul 20, 2006

Property Information

Block1612
Lot171
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,200
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,400
38%
Improvement Value:$124,400
62%
Total Assessment$199,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,041+6.7%
2024$6,599+1.2%
2023$6,519+1.9%
2022$6,400+2.5%
Property History
Sales2Foreclosures1

Foreclosure Case F-004132-26

Active
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Open
Original Mortgage••••••••Mortgage Date98/96/1274Monthly Pmt••••••••

Property Sale

SaleMulti
$255,000
DeedBook 5425, Page 104

Property Sale

SaleMulti
$73,000
DeedBook 2207, Page 504

Property Built

Built

Year Built: 1952