Skip to content

25 Andrea LaTrenton, NJ 08619

Built 1958

Last Sale Price
$258,000
Last Sale Date
Apr 17, 2017

Property Information

Block1665
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page53

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,207
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,700
35%
Improvement Value:$150,700
65%
Total Assessment$232,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,190+6.7%
2024$7,676+1.2%
2023$7,583+1.9%
2022$7,444+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$258,000

From:

To:

Sq Ft1,207DeedBook 6282, Page 1659Recorded4/25/2017

Property Sale

SaleMulti
$243,000
DeedBook 6166, Page 814

Property Sale

SaleMulti
$298,000
DeedBook 5004, Page 132

Property Sale

SaleMulti
$125,000
DeedBook 2805, Page 186

Property Built

Built

Year Built: 1958