Skip to content

25 Delotto DrTrenton, NJ 08619

Built 1966

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Jun 22, 2015

Property Information

Block1612
Lot39
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,104
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,400
40%
Improvement Value:$132,200
60%
Total Assessment$218,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,703+6.7%
2024$7,220+1.2%
2023$7,133+1.9%
2022$7,002+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft1,104DeedBook 6223, Page 369Recorded7/14/2015

Property Sale

SaleMulti
$300,000
DeedBook 6067, Page 136

Property Sale

SaleMulti
$144,900
DeedBook 3069, Page 195

Property Built

Built

Year Built: 1966