Skip to content

9 Saranac RdTrenton, NJ 08619

Built 1956

Owner
---
Last Sale Price
$274,900
Last Sale Date
Feb 21, 2021

Property Information

Block1616
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,080
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$85,700
39%
Improvement Value:$134,000
61%
Total Assessment$219,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,883+7.8%
2024$7,310+7.5%
2023$6,800+1.9%
2022$6,675+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$274,900
Sq Ft1,080DeedBook 6431, Page 799Recorded2/22/2021

Property Sale

SaleMulti
$274,900
DeedBook 6431, Page 799

Property Built

Built

Year Built: 1956