Skip to content

4 Stamford RdTrenton, NJ 08619

Built 1956

Last Sale Price
$279,900
Last Sale Date
Jul 24, 2020

Property Information

Block1616
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,080
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,700
39%
Improvement Value:$137,200
61%
Total Assessment$224,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,925+6.7%
2024$7,428+6.8%
2023$6,957+1.9%
2022$6,829+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$279,900
Sq Ft1,080DeedBook 6415, Page 338Recorded9/24/2020

Property Sale

SaleMulti
$212,000
DeedBook 4654, Page 15

Property Built

Built

Year Built: 1956