Skip to content

68 Wittenborn AveTrenton, NJ 08619

Built 1961

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 20, 2009

Property Information

Block1612
Lot91
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,043
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,100
31%
Improvement Value:$196,000
69%
Total Assessment$282,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,941+6.7%
2024$9,318+1.2%
2023$9,205+1.9%
2022$9,036+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$183,000
DeedBook 3613, Page 186

Property Built

Built

Year Built: 1961