Skip to content

231 Flock RdTrenton, NJ 08619

Built 1945

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Aug 16, 2022

Property Information

Block1614
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class17
Description1SS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,095
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,300
36%
Improvement Value:$117,500
64%
Total Assessment$182,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,442+11.2%
2024$5,793+1.2%
2023$5,723+1.9%
2022$5,618+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000
Sq Ft1,095DeedBook 6500, Page 1925Recorded9/21/2022

Property Sale

SaleMulti
$109,000
DeedBook 2472, Page 798

Property Built

Built

Year Built: 1945