Skip to content

285 Flock RdTrenton, NJ 08619

Built 1975

Last Sale Price
$211,000
Last Sale Date
Feb 15, 2002

Property Information

Block1614
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,715
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,500
33%
Improvement Value:$181,700
67%
Total Assessment$272,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,592+6.7%
2024$8,991+1.2%
2023$8,882+1.9%
2022$8,719+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$211,000
DeedBook 4230, Page 242

Property Sale

SaleMulti
$210,000
DeedBook 4159, Page 116

Property Built

Built

Year Built: 1975