Skip to content

74 Kino BlvdTrenton, NJ 08619

Built 1965

Last Sale Price
$216,000
Last Sale Date
Mar 15, 2002

Property Information

Block1614
Lot58
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,774
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
36%
Improvement Value:$149,600
64%
Total Assessment$234,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,267+6.7%
2024$7,749+1.2%
2023$7,655+1.9%
2022$7,514+2.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$216,000
DeedBook 4382, Page 113

Property Sale

SaleMulti
$149,900
DeedBook 3694, Page 241

Property Built

Built

Year Built: 1965