Skip to content

11 Saranac RdTrenton, NJ 08619

Built 1956

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 6, 2010

Property Information

Block1616
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,080
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,100
38%
Improvement Value:$139,100
62%
Total Assessment$225,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,936+6.7%
2024$7,438+6.9%
2023$6,957+1.9%
2022$6,829+2.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1956