Skip to content

37 Blairmore DrTrenton, NJ 08690

Built 1981

Last Sale Price
$288,500
Last Sale Date
Aug 23, 2013

Property Information

Block1622
Lot50
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,317
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,900
36%
Improvement Value:$157,500
64%
Total Assessment$246,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,683+6.7%
2024$8,139+1.2%
2023$8,040+6.5%
2022$7,547+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$288,500

From:

To:

Sq Ft2,317DeedBook 6177, Page 667Recorded8/27/2013

Property Sale

SaleMulti
$280,000
DeedBook 6024, Page 726

Property Sale

SaleMulti
$173,500
DeedBook 3785, Page 242

Property Sale

SaleMulti
$175,000
DeedBook 2467, Page 416

Property Built

Built

Year Built: 1981