Skip to content

16 Welland RdTrenton, NJ 08690

Built 1975

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
May 6, 2010

Property Information

Block1625
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,212
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,900
30%
Improvement Value:$221,500
70%
Total Assessment$316,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,150+6.7%
2024$10,451+1.2%
2023$10,324+6.5%
2022$9,691+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$300,000
DeedBook 6055, Page 65

Property Sale

SaleMulti
$186,000
DeedBook 2484, Page 228

Property Built

Built

Year Built: 1975