Skip to content

16 Tyndale RdTrenton, NJ 08690

Built 1985

Last Sale Price
$282,000
Last Sale Date
Jul 16, 2012

Property Information

Block1629
Lot55
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,139
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,600
33%
Improvement Value:$209,700
67%
Total Assessment$315,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,111+6.7%
2024$10,414+1.2%
2023$10,288+6.5%
2022$9,658+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$282,000
DeedBook 6152, Page 941

Property Sale

SaleMulti
$112,500
DeedBook 2325, Page 436

Property Built

Built

Year Built: 1985