Skip to content

571 Flock RdTrenton, NJ 08690

Built 1976

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Feb 24, 2013

Property Information

Block1721
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,122
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,800
28%
Improvement Value:$253,500
72%
Total Assessment$353,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,450+6.7%
2024$11,670+15.7%
2023$10,089+6.5%
2022$9,471+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$315,000
DeedBook 6168, Page 892

Property Sale

SaleMulti
$160,000
DeedBook 3619, Page 108

Property Built

Built

Year Built: 1976