Skip to content

537 Flock RdTrenton, NJ 08690

Built 1980

Owner
---
Last Sale Price
$312,500
Last Sale Date
Feb 21, 2021

Property Information

Block1718
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,122
Acreage0.39

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$101,800
32%
Improvement Value:$213,600
68%
Total Assessment$315,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,115+6.7%
2024$10,418+1.2%
2023$10,292+6.5%
2022$9,661+2.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$312,500
Sq Ft2,122DeedBook 6433, Page 1043Recorded3/9/2021

Property Sale

SaleMulti
$312,500
DeedBook 6433, Page 1043

Property Sale

SaleMulti
$165,000
DeedBook 2543, Page 407

Property Built

Built

Year Built: 1980