Skip to content

6 Dogwood LaTrenton, NJ 08690

Built 1984

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Sep 14, 2006

Property Information

Block1630
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class18
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,016
Acreage0.79

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,100
31%
Improvement Value:$238,100
69%
Total Assessment$347,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,235+6.7%
2024$11,468+1.2%
2023$11,329+6.5%
2022$10,635+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$100,000
DeedBook 5475, Page 60

Property Sale

SaleMulti
$210,000
DeedBook 3226, Page 300

Property Sale

SaleMulti
$110,600
DeedBook 2273, Page 219

Property Built

Built

Year Built: 1984