Skip to content

691 Hughes DrTrenton, NJ 08690

Built 1986

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Sep 2, 2011

Property Information

Block1630
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class18
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,016
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,500
28%
Improvement Value:$242,700
72%
Total Assessment$337,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,883+6.7%
2024$11,138+1.2%
2023$11,003+6.5%
2022$10,328+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$320,000
DeedBook 6121, Page 700

Property Sale

SaleMulti
$147,865
DeedBook 2349, Page 880

Property Built

Built

Year Built: 1986