Skip to content

1850 E State StTrenton, NJ 08619

Built 1952
Commercial

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Jan 23, 2007

Property Information

Block1636
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page59

Building Details

Building Class10
Description1S CB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,600
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,000
21%
Improvement Value:$235,500
79%
Total Assessment$297,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,503+6.7%
2024$7,032+1.2%
2023$6,947-6.3%
2022$7,415+2.6%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$80,000
DeedBook 5565, Page 246

Property Built

Built

Year Built: 1952