Skip to content

1747 Roberts AveTrenton, NJ 08609

Built 1900

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Sep 22, 2004

Property Information

Block1637
Lot65
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page83

Building Details

Building Class35
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage908
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,400
40%
Improvement Value:$25,100
60%
Total Assessment$41,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,462+6.7%
2024$1,371+1.2%
2023$1,354-6.3%
2022$1,445+2.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$50,000
DeedBook 4906, Page 176

Property Sale

SaleMulti
$12,000
DeedBook 3646, Page 40

Property Built

Built

Year Built: 1900