Skip to content

20 Adella AveTrenton, NJ 08609

Built 1900

Last Sale Price
$1,322,730
Last Sale Date
Aug 21, 2023

Property Information

Block1641
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page83

Building Details

Building Class35
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,280
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,200
27%
Improvement Value:$48,200
73%
Total Assessment$66,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,340+6.7%
2024$2,193+1.2%
2023$2,167+81.9%
2022$1,191-34.8%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$1,322,730
DeedBook 6532, Page 1632

Property Sale

SaleMulti
$78,500
DeedBook 5384, Page 165

Property Sale

SaleMulti
$59,900
DeedBook 4652, Page 160

Property Sale

SaleMulti
$297,142
DeedBook 3796, Page 259

Property Built

Built

Year Built: 1900