Skip to content

12 Adella AveTrenton, NJ 08609

Built 1900

Last Sale Price
$1,322,730
Last Sale Date
Aug 21, 2023

Property Information

Block1641
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page83

Building Details

Building Class35
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,280
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,200
33%
Improvement Value:$36,400
67%
Total Assessment$54,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,924+6.7%
2024$1,803+1.2%
2023$1,782-6.3%
2022$1,902+2.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$77,000
DeedBook 5447, Page 174

Property Sale

SaleMulti
$59,900
DeedBook 4234, Page 279

Property Sale

SaleMulti
$297,142
DeedBook 3796, Page 259

Property Built

Built

Year Built: 1900