Skip to content

569 Klockner AveTrenton, NJ 08619

Commercial

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
May 12, 2015

Property Information

Block1648
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class---
Description1S CB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,300
87%
Improvement Value:$10,700
13%
Total Assessment$83,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,925+6.7%
2024$2,741+1.2%
2023$2,708-6.3%
2022$2,891+2.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$300,000

From:

To:

DeedBook 6218, Page 795Recorded5/14/2015

Also conveyed in this deed

1 parcel