Skip to content

649 Klockner AveTrenton, NJ 08619

Built 1961

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Jun 14, 2024

Property Information

Block1653
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class17
Description1S F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,920
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,000
29%
Improvement Value:$137,100
71%
Total Assessment$193,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,555+7.0%
2024$6,128+1.3%
2023$6,051-6.6%
2022$6,476+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$425,000
Sq Ft1,920DeedBook 6563, Page 441Recorded7/29/2024

Property Built

Built

Year Built: 1961