Skip to content

641 Klockner Ave

Trenton, NJ 08619

Built 1961

Last Sale Price
$241,000
Last Sale Date
Jul 19, 2013

Property Information

Block1653
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,666
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,800
29%
Improvement Value:$138,100
71%
Total Assessment$194,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,868+6.7%
2024$6,438+1.2%
2023$6,360-6.3%
2022$6,788+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$241,000

From:

To:

Sq Ft1,666DeedBook 6175, Page 202Recorded7/29/2013

Property Built

Built

Year Built: 1961