Skip to content

333 Montana AveTrenton, NJ 08619

Built 1960

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Dec 28, 2023

Property Information

Block1655
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page52

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,578
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,900
29%
Improvement Value:$158,400
71%
Total Assessment$224,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,904+6.7%
2024$7,409+1.2%
2023$7,319+1.9%
2022$7,184+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft1,578DeedBook 6546, Page 1392Recorded1/17/2024

Property Built

Built

Year Built: 1960