Skip to content

212 Armour AveTrenton, NJ 08619

Built 1978

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 17, 2002

Property Information

Block1656
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,226
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,400
31%
Improvement Value:$162,500
69%
Total Assessment$234,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,278+6.7%
2024$7,759+1.2%
2023$7,665+1.9%
2022$7,524+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$139,900
DeedBook 3339, Page 171

Property Built

Built

Year Built: 1978